Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz
8.03.2009  11:36:31    |         6
Trzecie derby w historii rozegrane 7 marca. Pierwsze miały miejsce w sezonie 1953/54, kiedy to padł wynik bezbramkowy, a rzut karny zmarnował John Hansen. Znacznie ciekawsze były te rozegrane w 1982. Toro wyszło na prowadzenie 2-0 w ciągu zaledwie trzech minut po golach Bonesso (19') i Dosseny (22'), jednak jeszcze przed przerwą sytuacja diametralnie się zmieniła. Na 2-1 strzelił Tardelli (24'), a później dwa gole dołożył Scirea (28' i 40'). Na 60 sekund przed końcowym gwizdkiem sędziego czwartą bramkę zdobył Brady i kibice Juve mogli świętować spektakularne zwycięstwo 4-2.
30. września 2007 Bianconeri wygrali derby 1-0 po golu zdobytym przez Davida Trezeguet w 93 minucie spotkania. Właśnie te gole dają najwięcej satysfakcji i są najbardziej kochane przez kibiców. Bramki w 'strefie Cesarini', jak pokazuje statystyka, są rozstrzygające w spotkaniach derbowych średnio raz na 10 lat, począwszy od sezonu 1968/69, kiedy Pietro Anastasi zapewnił Bianconerim zwycięstwo zdobywając gola w 88 minucie. Końcowy rezultat 2-1 (Combin 57' - Menichelli 3', Anastasi 88'). Dziesięć lat później, w sezonie 1978/79, po sześciu latach bez zwycięstwa Juve, tą niekorzystną passę przerwał Antonio Cabrini. Torino - Juventus 0-1 (Cabrini 88'). Pierwszego maja 1988 roku wszystko wskazywało na to, że derby zakończą się remisowym rezultem 1-1 po bramkach Polstera dla Toro w 43 minucie i Tricelli dla Juve w 29, jednak Ian Rush przechylił szalę zwycięstwa na stronę Bianconerich (bramka w 88 minucie). W latach '90, a dokładnie w sezonie 1992/93 radość z wygranej z Toro była podwójna. Trzy punkty zapewnił Starej Damie... gracz Torino, Venturin, strzelając samobójczą bramkę w 92' minucie spotkania.
Wczoraj Bianconeri podtrzymali korzystną passę i po raz dwunasty z rzędu nie pozwolili Torino wygrać tego jakże ważnego meczu. Trzy punkty zapewnione przez bramkę Giorgio Chielliniego w 80' spotkania pozwalają Juve skupić się na jednym z ważniejszym meczów sezonu, rewanżowym spotkaniu z Chelsea w 1/8 Champions League. Ale zanim to nastąpi przedstawiamy kilka ciekawostek liczbowych związanych z meczem z Torino:

1: zawodnik, który zagrał we wszystkich dwudziestu siedmiu meczach Serie A tego sezonu. Mowa o Amaurim.

1: mecz Zebiny w sezonie. Obrońca wrócił do gry po prawie 10 miesiącach przerwy. Jego ostatni oficjalny występ w koszulce w biało-czarne pasy miał miejsce 17 maja 2008 w meczu Sampdoria - Juventus (3-3). Poza tym wystąpił w sześciu meczach towarzyskich w lecie, ostatnio 3 sierpnia 2008 w Londynie przeciwko HSV (porażka 0-3).

3: mecz z rzędu w Serie A bez straconej bramki. Przed wygranym 0-1 meczem z Torino były to Palermo - Juve 0-2 i Juve - Napoli 1-0.

5: asysta Nedveda w bieżącym sezonie (trzy w Serie A, jedna w Champions League i jedna w eliminacjach do Ligi Mistrzów). Tym samym znajduje się on razem z Marchionnim na drugim miejscu w tej klasyfikacji wśród zawodników Juve. Pierwszy jest Del Piero (9 asyst), trzeci Giovinco (4).

8: i być może ostatni występ Nedveda w meczu derbowym. Z pozostałych zawodników, którzy zagrali w sobotnich derby najwięcej występów ma na swoim koncie Buffon (7), potem Chiellini i Molinaro (po 4), Iaquinta i Sissoko (po 3), Amauri, Giovinco, Mellberg, Salihamidzic, Zebina (po 2), a zadebiutowali w meczu w Toro Ariaudo, Marchisio i Poulsen. Liderami w tej klasyfikacji są Depetrini, Scirea i Varglien II, którzy zaliczyli aż po 28 spotkań derbowych.

11: bramka Chielliniego w barwach Juve w 117 meczach, a 4 w tym sezonie. Oto wszystkie spotkania, w których Giorgio wpisał się na listę strzelców:

27.08.2006 Coppa Italia Napoli-Juventus 3-3
21.04.2007 Serie B Juventus-Genoa 3-1
19.05.2007 Serie B Arezzo-Juventus 1-5 (dwa)
02.09.2007 Serie A Cagliari-Juventus 2-3
27.04.2008 Serie A Juventus-Lazio 5-2 (dwa)
13.08.2008 Eliminacje Ligi Mistrzów Juventus-Artmedia 4-0
29.11.2008 Serie A Juventus-Reggina 4-0
14.12.2008 Serie A Juventus-Milan 4-2
07.03.2009 Serie A Torino-Juventus 0-1

12: spotkań derbowych z rzędu bez porażki. Bianconeri ostatni raz przegrali z Torino 9 kwietnia 1995 (2-1, po dwóch bramkach Rizzitelliego i samobójczym trafieniu Maltagliatiego po strzale Roberto Baggio). Spośród tych dwunastu meczów 8 wygrał Juventus, a 4 razy był remis. Torino nie strzeliło gola w meczu derbowym od 24 lutego 2002 (Cauet w 80'), meczu znanym z gestu, który wykonał Maresca po strzeleniu gola na 2-2 w 89'. Oto wyniki ostatnich 12 spotkań derbowych:

07/03/2009 Torino-Juventus 0-1

20: mecz Mellberga w Serie A w barwach Juve, w których zdobył jedną bramkę (18.01.2009 Serie A Lazio - Juventus 1-1).

20: mecz Poulsena w barwach Juve, z czego 14 w Serie A, 3 w Coppa Italia, 1 w Lidze Mistrzów i 2 w eliminacjach do Champions League. W dotychczasowych występach w biało-czarnych barwach zdobył jedną bramkę (8.02.2009 Catania - Juve 1-2 w 91').

30: zwycięstwo 'wyjazdowe' z Torino w historii potyczek między tymi dwoma klubami. W tej klasyfikacji prowadzi Torino: 31 zwycięstw. Remisów było 29, stosunek bramek 118-114 dla Bianconerich.

40: mecz Salihamidzicia w barwach Juve, z czego 33 w Serie A (4 gole zdobyte), 4 w Coppa Italia (1 gol), 2 w Lidze Mistrzów i 1 w eliminacjach do Champions League. W sumie strzelił dla Bianconerich 5 bramek.

50: mecz Marchisio w barwach Juve, z czego 18 w Serie A (2 bramki), 25 w Serie B, 2 w Coppa Italia, 4 w Lidze Mistrzów i 1 w eliminacjach do Champions League.

56: punktów po 27 kolejkach (średnio 2,07 na mecz), czyli o 5 więcej niż w ubiegłym sezonie, a dokładnie tyle samo co w sezonie 2000/01, kiedy to Juventus zajął drugie miejsce w klasyfikacji końcowej.

200: bramka strzelona Torino w ramach Serie A (134 mecze, 59 zwycięstw, 49 remisów, 34 porażki, 143 bramki stracone).

Calcio bez cenzury od JuvePoland!

zagroo | 8.03.2009 | 12:03:29
a Del Piero ile zagrał spotkań derbowych??

Dybala 4ever | 8.03.2009 | 12:28:44
Del Piero z obecnie grających Juventinich ma najwięcej występów przeciwko toro. 200 gol przeciwko granacie ;) a jak wygramy w kolejnym sezonie z nimi na "wyjeździe" zwrównamy się liczbą wygranych, ale nie wiadomo czy oni się w ogóle utrzymają;p.

cysiekchmiel | 8.03.2009 | 13:38:01
specjalnie spadną by jak najdłużej mieli ten rekord :P

et | 8.03.2009 | 13:56:43
3 miejsce patrząc na asysty ma Giovinco... ciekawe:)

jajaszczur | 8.03.2009 | 14:52:28
:/

Del | 8.03.2009 | 18:22:56
Boze jak ja widze te wyniki po 1:0 to mam strach w oczach. Jak mozna 4 swiatowej klasy napastnikami strzelac na mecz po 1 golu...

Aby móc komentować, musisz być zarejestrowany i zalogowany.