index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland


Drużyna
Mercato 2018/19
Piłkarz sezonu

Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz

Pierwszy raz

Inauguracja na turyńskim Stadio Comunale miała miejsce 14 maja 1933 przy okazji turnieju Littorali - gier młodzieżowych "Universita Fascista".
Uroczystego otwarcia dokonał sekretarz Achille Starace.

Pierwszym meczem Juve było spotkanie z Ujpestem w ramach Pucharu Europy Centralnej, najważniejszych w owym czasie rozgrywek w Europie. W Pucharze brały udział drużyny z Włoch, Austrii, Czech i Węgier. Mecz odbył się 29 czerwca 1933 roku gdzie Juve w składzie Combi, Rosetta, Caligaris, Varglien I, Monti, Bertolini, Sernagiotto, Varglien II, Borel II, Ferrari, Orsi odniósł zwycięstwo 6-2. Bramki dla Juve zdobyli: Orsi cztery i Varglien II dwie. Pierwszym spotkaniem włoskiej reprezntacji był mecz z Austrią 11 lutego 1934 roku. Azzurri poniesli porażkę 4-2, oba gole dla Włochów zdobył Guaita. Bianconerich w składzie było siedmiu: Combi, Rosetta, Caligaris, Monti, Bertolini, Cesarini, Ferrari.

Stadio Comunale

Pierwsze zwycięstwo odniesione przez Włochów na Comunale miało miejsce 25 kwietnia 1937 nad Węgrami (2-0), gole Colaussiego i Frossiegi. W składzie tylko jeden bianconeri - Rava.

Na Comunale także po raz pierwszy przez Włochów została pokonana Anglia, 14-tego czerwca 1973 roku w meczu towarzyskim z okazji 75-tej rocznicy FIGC.
Azzurri wygrali 2-0, a gole strzelili juventini Anastasi i Capello. Oprócz nich z Juve byli także: Zoff, Morini i Causio.

Bettega opowiada

Roberto Bettega

Miał zaledwie 10 lat i tamtej nocy poszedł na stadion ze swoim ojcem Raimondo, który dzisiaj ma 85 lat i który zawsze gwarantował dzieciom spokojne życie i dużo sportu. Tyle magicznego sportu, że cała rodzina nie tylko chodziła na stadion krzycząc "Forza Juve" ale i śledziła starszego o osiem lat brata, który był znakomitym kolarzem. Tamtej nocy, latem 1960, z Juventusem na boisku, zdarzyło się coś co zadecydowało o przyszłości Roberto Bettegi.
Opowiada: "Przez mikrofon został podany komunikat, że Juve otwiera nabór do sektoru młodych dając możliwość chłopcom spróbować przygody. Przyjdzcie i zobaczymy... głosił komunikat, z miejsca przeistoczony w marzenie i wymóg, gdyż zacząłem dręczyć mojego ojca: no, weź, zawieź mnie, zrób mi tą przysługę, jestem dobry, pomyśl jeśli by mnie wzieli... I w ten sposób we wrześniu zaprezentowałem się na egzaminie, który okazał się najważniejszym w moim życiu. Zdałem go i wszedłem we wspaniały świat bianconerich..."
Roberto Bettega miał wówczas tylko 10 lat, od tamtego czasu minęły 43 i Stadio Comunale był teatrem jego wspaniałej kariery.
Stadion, który teraz coraz bardziej się oddala i który Bettega wspomina jako wiernego przyjaciela, jak coś absolutnie osobistego co tracisz. "Comunale był dla mnie jak dom, znałem tam każdą grudkę ziemi, szatnie, wszystkie wejścia, schodki, krany, każdą; szczelinę, magazyn i magazynierów Crova i Gianni Rossi, którzy kiedy podbieraliśmy materiały tłukli nas po łapach, gdyż musiał być szacunek.
To był mój dom, którego drzwi otworzyły się dla mnie dokładnie w wieku 10-ciu lat.
W pierwszym roku grałem przed meczem Juventus-Inter. Kiedy wyszedłem na boisko znalazłem się w surrealnej rzeczywistości: na stadionie było 70 tysięcy osób, tak spanikowałem, że chciałem się odwrócić na pięcie i uciec do szatni. Co za emocje... udało mi się strzelić dwa gole, to jest jedno z najpiękniejszych wspomnień.
"
A Bettega piłkarz?
"Pamiętam dwa momenty: jeden najbardziej dla mnie tragiczny, kontuzja kolana w meczu LM z Anderlechtem (starcie z bramkarzem Munaron). A najpiękniejszy to gol strzelony Fiorentinie tuż przed końcem spowodowanym chorobą płuc."

Stadion sukcesów

19 scudetto (1981)

Na tym stadione Juve wygrał 17 razy scudetto, 2 Puchary Włoch, 2 Puchary UEFA i odegrał wiele meczów, które przyniosły tryumf na arenie międzynarodowej, kontynuując cykl wielkiej historii zapoczątkowany na corso Marsiglia, kiedy to rodzina Agnelli wchodząc do dyrekcji zorganizowali drużynę złotego pięciolecia.
Dla Gianni Agnellego Comunale był zawsze stadionem Juve. Na nim, 2 marca 1947 roku rozpoczęła się kariera Giampiero Bonipertiego. Na tej murawie rozegrały się Wielkie Derby, grały gwiazdy takiego kalibru jak: Pele, Di Stefano, Eusebio, Platini, Maradona, Sivori.
Teraz pozostają już tylko wspomnienia, a kiedy bianconeri wrócą tu zagrać, to tylko jako nieprzyjaciele, gdyż po odnowieniu stadion będzie należał do Torino.

I my tam byliśmy

12 kwietnia 2002 roku Martin wraz z Lidką wybrali się do Turynu na mecz z Milanem. 16 kwietnia zawitali również na Stadio Comunale. Mieli okazję spotkać się z takimi piłkarzami jak Tudor, Salas, Rampulla, Rigoni, Zalayeta, Amoruso no i samym z trenerem Marcello Lippim. Z bliska obserwowali trening piłkarzy . Niestety wszyscy piłkarze nie byli obecni ponieważ dwa dni później UEFA wyznaczyła termin na mecze towarzyskie.

Dokładny opis i więcej zdjęć znajdziecie w sprawozdaniu z tej wycieczki :)

Lidka na Stadio Comunale

Lidka na Stadio Comunale

Lidka i Martin w towarzystwie Rampulli przed wej¶ciem na stadion

Lidka i Martin w towarzystwie Rampulli przed wejściem na stadion

Autor: Medi, Martin
Źródło: http://www.juventus1897.it, Hurrà Juventus

KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone