index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland

Drużyna
Tapety
Mercato
Piłkarz sezonu


Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz
Prasa polska
Prasa zagraniczna
Internet
Felietony
Wywiady
Biografie
Primavera
25.04.2017 12:05:03 | komentarzy: 29 | czytano: 5002 razy

Ta wyprawa pozostanie w pamięci Andrzeja Zdebskiego już na zawsze. Dzięki Wam - kibicom Juventusu zrzeszonym na JuvePoland.com, oraz z pomocą naszej Redakcji udało się spełnić jego dwa największe marzenia: odwiedził grób Gaetano Scirei oraz obejrzał mecz Juventusu z trybun JStadium.

Początek roku pełen emocji

2017 rok zaczął się dla kibiców zrzeszonych na JuvePoland.com w niecodzienny sposób. "Nazywam się Andrzej Zdebski i to ja byłem tym czwartym pasażerem, który przeżył" - napisał na naszym Forum nowo zarejestrowany użytkownik, przedstawiający się jako jedyny, który przeżył tragiczny wypadek Gaetano Scirei w 1989 roku. "Moje (być może ostatnie) pragnienie to zobaczyć grób Gaetano i klub Juventus, tylko tyle i aż tyle..." - dodał, publikując serię zdjęć potwierdzających jego tożsamość. W praktyce: odwiedzić Piemont, a tam - niewielkie Morsasco oraz Juventus Stadium w Turynie... podczas meczu Bianconerich.

Andrzej Zdebski (z lewej) z Mariellą i Riccardo Scirea, arch. A.Zdebski

Dzięki Waszemu ogromnemu sercu i szczodrości szybko udało się zebrać środki na pokrycie kosztów podróży oraz pobytu na miejscu. Pan Andrzej zdecydował się współpracować z nami mimo wielu propozycji złożonych mu przez przedstawicieli czołowych redakcji sportowych w Polsce. Chciał pozostać blisko kibiców, ludzi, którym historia Juventusu jest wyjątkowo bliska.

Oprócz kwestii logistycznych czekało nas jednak spore wyzwanie. Zależało nam na tym, żeby o całej sprawie dowiedział się Juventus i żeby wizyta pana Andrzeja na meczu Bianconerich była dla niego niezapomnianym przeżyciem. Dzięki bardzo dobrym relacjom, jakie niezmiennie utrzymujemy z turyńskim klubem otrzymaliśmy spore wsparcie w postaci zaproszenia na wybrany mecz ligowy. Nie spodziewaliśmy się jednak, że nasza wspólna wyprawa będzie aż tak wyjątkowa i że spotkamy się między innymi z Mariellą Scirea, wdową po Gaetano.

Wyjątkowe spotkanie

Z Andrzejem Zdebskim poznaliśmy się osobiście w piątek 21 kwietnia w Turynie, gdzie zaopiekował się nim nasz redakcyjny kolega. Piątkowe popołudnie było czasem na krótkie zwiedzanie miasta oraz odpoczynek po podróży. Nazajutrz przed południem mieliśmy się spotkać z panią Scirea w jej domu w Turynie.

Z panią Mariellą spotkaliśmy się w sobotę o godzinie 12:30. Emocji nie brakowało - było to pierwsze po 27 latach spotkanie pana Andrzeja z wdową po Scirei. "Wygląda na to, że obojgu nam posiwiały włosy..." - powiedziała po włosku na przywitanie. Zaprosiła nas do środka. Salon jej domu zdobiły zdjęcia rodziny oraz repliki trofeów zdobytych przez Juventus oraz przed laty przez jej męża. Mariella okazała się przemiłą osobą, bardzo ciepłą i gościnną. Dla pana Andrzeja była to okazja, by z naszym wsparciem w roli tłumaczy porozmawiać na temat wydarzeń sprzed lat oraz choć w niewielkim stopniu nadrobić czas rozłąki. Nic dziwnego, że w najbardziej emocjonujących momentach nie zabrakło łez.

Mariella Scirea i Andrzej Zdebski: wyjątkowe spotkanie po 27 latach

Podczas spotkania mieliśmy też okazję opowiedzieć pani Marielli o JuvePoland oraz o okolicznościach, w jakich poznaliśmy pana Andrzeja. On zaś wyraził w jej obecności wdzięczność wobec polskich kibiców Juventusu za to, że to dzięki ich pomocy doszło do wyprawy i tego spotkania. Ku naszej radości okazało się, że pani Scirea pełni dzisiaj ważną funkcję w Juventusie i zaoferowała swoje wsparcie przy kolejnych aktywnościach planowanych przez naszą Redakcję, w tym w realizacji filmu dokumentalnego, którego częścią będzie między innymi rozmowa z panem Andrzejem. Niedługo później wszyscy wybraliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji, po czym wróciliśmy na popołudniową kawę i trochę lokalnych słodkości. Pani Mariella podarowała nam okolicznościowe szaliki, po czym pokazała niektóre osobiste pamiątki po mężu, co ponownie wzbudziło sporo emocji w nas wszystkich. Późnym popołudniem przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, po czym rozstaliśmy się w serdecznej atmosferze.

Przedstawiciele Redakcji JuvePoland w towarzystwie Marielli Scirea i Andrzeja Zdebskiego

Wizyta w JMuseum oraz na stadionie

Jeszcze tego samego dnia pan Andrzej Zdebski zwiedził muzeum Juventusu oraz stadion, na którym nazajutrz miał odbyć się ligowy mecz z Genoą. Wizyta w JMuseum była kolejną mieszanką emocji - głównie z uwagi na pamiątki związane z Gaetano Scireą, jakie mogliśmy wspólnie obejrzeć.

Przed wejściem do JMuseum

Każde zdjęcie Gaetano Scirei przywoływało wspomnienia sprzed lat...

...i wzbudzało sporo emocji

Przy gablocie z koszulką, w której grał Scirea

Andrzej Zdebski i model Gaetano Scirei

W sali trofeów

Ruszamy do Morsasco

W niedzielę rano zaplanowaliśmy wyjazd do Morasco w prowincji Alessandria, gdzie znajduje się grób Gaetano Scirei. To niewielkie urocze miasteczko oddalone jest od Turynu o około 150 km. Na miejsce dotarliśmy w południe. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że czeka nas kolejna potężna dawka emocji - właśnie spełniało się jedno z marzeń pana Andrzeja, o których na początku stycznia napisał na naszym Forum. Na niewielkim cmentarzu nie było nikogo poza nami. Cisza i emocje pana Andrzeja ściskały za serce. Z uwagi na znaczenie tych chwil zostawiliśmy go na jakiś czas samego z Gaetano.

Cmentarz w Morsasco w Alessandrii

Płyta grobu rodzinnego Gaetano Scirei

Przed wyjazdem zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i ruszyliśmy w drogę powrotną do Turynu, podczas której słuchaliśmy opowieści pana Andrzeja o wydarzeniach sprzed niemal 30 lat.

Andrzej Zdebski przy rodzinnym grobie Gaetano Scirei

Wspólnie spełniliśmy marzenie pana Andrzeja

Mecz Juventusu w stylu VIP

Zupełnie inne emocje czekały nas wieczorem. O godzinie 19:30 pojawiliśmy się ponownie przy Juventus Stadium, tym razem jednak jako goście honorowi klubu. Otrzymaliśmy zaproszenia na trybunę Club100 - tę samą, z której mecze oglądają między innymi Pavel Nedved, Giuseppe Marotta i Andrea Agnelli. Kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że klub postanowił ugościć pana Andrzeja w pierwszorzędny sposób - nasze fotele znajdowały się bowiem tuż nad tunelem, z którego na boisko wychodzą piłkarze, nieopodal ławki rezerwowych Juve.

Przy głównym wejściu na Juventus Stadium

Początek niezapomnianego wieczoru w klimacie VIP

Nasz bohater miał okazję poczuć się jak prawdziwy VIP. Przed meczem zostaliśmy zaproszeni do klubowej restauracji, gdzie mogliśmy zjeść kolację oraz wznieść toast za całą wyprawę. Później wspólnie obejrzeliśmy rozgrzewkę piłkarzy, po czym rozpoczął się mecz, którego przebieg mogliśmy obserwować również na niewielkich ekranach wmontowanych w zagłówki foteli.

Kolacja przed meczem w klubowej restauracji

Mecz oglądaliśmy z trybuny honorowej Club100...

...na której siedzą też przedstawiciele zarządu klubu

Piłkarze Juve zafundowali panu Andrzejowi niezapomniany wieczór

Radość po golu Paulo Dybali na 2:0

Mecz i powtórki można było oglądać również na ekranie w zagłówkach foteli...

...a w przerwie wybrać się na kawę i ciastko

Bianconeri stanęli na wysokości zadania - zwycięstwo 4:0 z Genoą i świetny występ zawodników Juve było najlepszym scenariuszem, jaki mogliśmy sobie wyobrazić. Przy okazji pan Andrzej miał okazję z bardzo bliska obejrzeć to, czego nie widać w telewizji: między innymi ciągłe żywiołowe reakcje trenera Massimiliano Allegriego czy też żarty piłkarzy na ławce rezerwowych. W przerwie zaproszono nas na kawę i ciasto, a po meczu - na drobną przekąskę na koniec.

Piłkarze Juventusu byli na wyciągnięcie ręki

Idealne zwieńczenie wyprawy pana Andrzeja do Włoch

Pożegnanie

W poniedziałek przyszedł czas rozstania. Uściskaliśmy się serdecznie i po południu odwieźliśmy pana Andrzeja na lotnisko, skąd wieczorem odleciał do Polski, wcześniej po raz kolejny dziękując nam za organizację całej wyprawy oraz wsparcie i opiekę na miejscu.

Cieszymy się, że wyprawa udała się tak, jak wszyscy tego chcieliśmy - a nawet lepiej! Nie byłoby to jednak możliwe bez Waszej pomocy, za którą w imieniu Andrzeja Zdebskiego i całej Redakcji JuvePoland jeszcze raz serdecznie dziękujemy. To prawdziwy zaszczyt móc tworzyć nie tylko portal informacyjny o Juventusie, ale również być częścią tak niezwykłych wydarzeń i wyjątkowych projektów.

Fino alla Fine forza Juventus!Autor: Redakcja JuvePoland

pablo1503 | 25.04.2017 | 16:56:07
Dumny jestem z siebie, że mogłem dołożyć małą cegiełkę i przybliżyć pana Andrzeja do swoich marzeń.

demirci | 25.04.2017 | 16:58:28
Hm... coś mi się zdaje, że nie tylko pan Andrzej spełnił swoje marzenia :)

del_aleksander | 25.04.2017 | 17:03:33
RE-WE-LA-CJA!!!

Coś wspaniałego, gratuluję i dziękuję za kawał dobrej pracy!!


Pablo84 | 25.04.2017 | 17:05:42
Brawo JuvePoland! Dla takich chwil warto żyć! :) pięknie!

MRN | 25.04.2017 | 17:09:19
Wzruszyłem się, naprawdę !

giwmiczojs | 25.04.2017 | 17:19:03
Aż mam gęsią skórkę gdy to czytam :) Świetnie wszystko wypaliło, wspaniała robota!

quentin | 25.04.2017 | 17:30:40
I to jest właśnie duma z bycia kibicem Juve - jesteśmy jedną wielką rodziną. Wspaniała i niezwykle poruszająca historia - panie Andrzeju, wszystkiego najlepszego!

Matti_Juve | 25.04.2017 | 17:33:13
Fantastyczna sprawa, brawo dla JuvePoland i Pana Andrzeja!

Forza | 25.04.2017 | 17:33:26
cos pieknego! Fino alla Fine Forza Juventus!

Cabrini_idol | 25.04.2017 | 17:58:09
Brawo !

Bobby X | 25.04.2017 | 18:02:25
Dobra robota JuvePoland.

KibicJuve | 25.04.2017 | 18:24:45
Pięknie!!!

Alamar | 25.04.2017 | 18:26:06
bajka :)

Pessos | 25.04.2017 | 18:34:03
Super że wszystko się udało, nawet piłkarze chyba dostali cynk i zagrali koncertowo. Przeczytanie tej relacji jeszcze bardziej motywuje do zorganizowania wreszcie swojego wyjazdu na mecz :)

albertcamus | 25.04.2017 | 18:50:41
Chyba sąsiad kroi cebulę...
Brawo JP.


MechanicznaPomarańcza | 25.04.2017 | 19:00:28
Wzorowo. Przyjemna lektura. ForzaJuve!

J_Bourne | 25.04.2017 | 19:27:01
Super hiper extra sprawa! :)

Jerryf | 25.04.2017 | 19:31:28
Piękna sprawa.
Nie wiem czy jakikolwiek inny zagraniczny klub jest w tak szczególny sposób związany z naszym krajem.
Panie Andrzeju, dziękujemy za wzruszające chwile i życzymy dużo zdrowia.
To zaszczyt było wspomóc Pana w realizacji swojego marzenia.
Forza Juve


gawron | 25.04.2017 | 19:40:55
Piękna robota, chłopaki. Miło być częścią takiej społeczności. Dzięki.

Simi | 25.04.2017 | 20:55:30
Piękna sprawa, JuvePoland to jedna wielka rodzina. Sam się o tym przekonałem będąc moderatorem :) FORZA JUVE!

lenor | 25.04.2017 | 21:06:13
spieramu się na wielu płaszczyznach, lecz jeśli przyjdzie co do czego, tworzymy wszyscy wielką wspaniałą kartę histori WIELKIEGO JUVENTUSU. Powiedzcie mi gdzie jest drugi taki klub?

deszczowy | 25.04.2017 | 22:12:24
Fantastyczna, FAN-TAS-TY-CZNA historia! Brawo, Ekipa!

Madri | 25.04.2017 | 22:45:26
Świetna historia dobrze się czyta kawał wspaniałej roboty. Brawo !!

putout | 25.04.2017 | 22:50:35
mógłby sie Pan kawałek uśmiechnąć

prze c... ninja | 26.04.2017 | 0:54:09
@albertcamus
dokładnie
BRAWO dla wszystkich którzy dołożyli cegiełkę dla tej inicjatywy. Na długo zostanie to w moim sercu. FORZA Juve!


fila100 | 26.04.2017 | 12:03:55
Super inicjatywa! JuvePoland jestescie najlepsi! Pieknie sie to czyta az dech zapiera w piersiach!!! Pozdrawiam caly sklad i Pana Andrzeja!

andrea.zdebski | 26.04.2017 | 17:20:28
Chciałem Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować ..

W styczniu postanowiłem się podzielić z Wam - ogromnymi fanami - wielką rodziną Juve moimi wspomnieniami z tamtego dnia a zalewie "chwilę" później tylko i wyłącznie dzięki Wam oraz całej redakcji forum JuvePoland mogłem TO wszystko przeżyć ponownie. To był dla mnie ogrom emocji - cały ich zbiór, który przeszywał moją skórę i serce.

To było spełnienie mojego wielkiego marzenia.
To było uzupełnienie historii, które teraz i Wy możecie posiadać w sobie.

Jestem bardzo wdzięczny, że jesteście Tu na forum JuvePoland, jesteście wiernymi kibicami i tworzycie wspierającą się rodzinę.

Dziękuję za Wszystko!


Pozdrawiam,
Andrzej Zdebski


MichałJuve124 | 26.04.2017 | 19:14:52
Coś niesamowitego, brawa dla wszystkich:)

marcinek | 23.05.2017 | 10:30:56
Coś pięknego, z takich kibiców można być dumnym.


Aby móc komentować, musisz być zarejestrowany i zalogowany.
KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2018 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone