index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland


Drużyna
Mercato 2018/19
Piłkarz sezonu

Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz

Turyn, a konkretnie Juventus, stał się dla niego drugim domem. Tu odniósł przed laty największe sukcesy, a teraz chce przywrócić potęgę "Starej Damy"...

Trudno nie podziwiać kariery tego wybitnego włoskiego szkoleniowca. Zaczynał coprawda w mniejszych klubach Serie B, ale kiedy tylko dostał szansę zaistnienia w gronie elity, skorzystał z niej jak mało kto. Lippi jako menedżer wnosi do gry bardzo wiele ze swoich doświadczeń piłkarskich. Grał jako stoper w latach swojej świetności w Sampdorii, i cechy niezbędne do gry na tej pozycji, konsekwentnie przeniósł do rzemiosła trenerskiego. Kapitalnie więc czyta grę, przewiduje wydarzenia na boisku, no i oczywiście stawia niezmiennie na obronę. Formacje defensywne zawsze stanowiły najważniejszy element w jedenastkach Lippiego, można więc go śmiało uznać za klasyka futbolu "cattenaccio".

Początkowo nie odnosił większych sukcesów ze swoimi drużynami z Serie B (Siena, Pistoiese, Carrarese), ale pierwsza większa szansa zaistnienia nadarzyła się kiedy wypromowana do Serie A Cesena zaproponowała mu posadę. Początki były stosunkowo udane, ale po 16 miesiącach stracił także tutaj pracę i przyszłość siłą rzeczy rysowała się mniej optymistycznie. Szczęście znów się do niego uśmiechnęło, kiedy po roku pracy z drugoligowym Lucchese, zgłosił się pierwszy poważniejszy klub. Była to Atalanta Bergamo, gdzie Lippi ostatecznie ugruntował swoją pozycję pierwszoligowego trenera. 7. miejsce zdobyte z Atalantą, wypromowało go do wówczas wciąż legendarnego zespołu Napoli - miał tu jednak nie lada wyzwanie, bowiem poprzedni sezon w owym klubie upłynął pod znakiem wyprzedaży wszystkich znaczących piłkarzy. Zatem najgorsza z możliwych sytuacji, bo aspiracje fanów zupełnie nie odpowiadały realiom. Ale dopiero tu Lippi wyrobił swoją renomę menedżera naprawdę nieprzeciętnego - nie dysponując praktycznie żadnym zapleczem, zaprowadził klub z południa Italii do wysokiego 6 miejsca!

Taki sukces zwrócił uwagę giganta z Turynu - Juventusu. Lippi nie zastanawiał się dwa razy i w pełni wykorzystał nadarzającą się szansę. Przez następne 4 lata poprowadził klub do trzech Scudetto, jednego wicemistrzostwa, oraz Pucharu Włoch (w debiutanckim sezonie, zdobywając tym samym dublet). Za tymi ligowymi sukcesami podążyły wkrótce także trofea europejskie - z pewnością największym jak na razie osiągnięciem kariery trenerskiej był Puchar Europy jaki Juventus Lippiego zdobył w sezonie 1995/96. W finale po serii rzutów karnych pokonali obrónce Pucharu, amsterdamski Ajax. "Stara Dama" z owych lat była najniebezpieczniejszą ekipą w Europie - nawet w zły dzień nie można było dać rady świetnej taktyce stworzonej przez jej szkoleniowca. Nie można jednak powiedzieć by w zespole była konsekwentnie realizowana jakaś konkretna taktyka - wręcz przeciwnie, ustawienie zmieniało się dość często, ale wszystkie te zmiany uwzględniały potrzeby zarówno wielkich indywidualności pokroju: Vialli, Del Piero, czy Zidane; jak również wymagania zespołu jako kolektywu.

Prawdą jest jednak też taka, iż Juventus następnych lat nie do końca wykorzystał drzemiący w sobie potencjał. Uwidaczniało się to głównie w rozgrywkach europejskich, bo jak już wspominaliśmy, w Serie A nie mieli sobie równych. Jak na ironię, problemy zaczęły się wraz z zakupem największego wirtuoza tamtych czasów, czyli Francuza Zidane'a. Dwukrotnie Lippi poprowadził Juve do finału Ligi Mistrzów, i za każdym razem przegrywali mimo, że uznawano ich za zdecydowanych faworytów ('97 Dortmund; '98 Real Madrid). Trofea jak Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny(1996), można uznać conajwyżej za dodatek.

Nie sposób nie decnić roli tych przegranych w niespodziewanej decyzji Lippiego o odejściu do Interu, bez względu na rezultat trwającego sezonu 98/99. Władze uprzedziły jego rezygnację, kiedy zwolniły go wiosną 1999r. Klub z Mediolanu proponował Włochowi świetne warunku finansowe, ale wiązało się to także z gruntowną przebudową zespołu - Inter wyrobił sobie w ostatnich paru latach niechlubną opinię najdroższej jedenastki świata, która znalazła przełożenie na dokładnie 0 trofeów. Wydawało się, że taki mistrz taktyki, jak Lippi wkrótce zgłębi tajniki Mediolańczyków, ale realia okazały się inne... po bezowocnym pierwszym sezonie, Lippiego spotkało największe upokorzenie w karierze trenerskiej. Kiedy na jesień 2000r. klub odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów ze szwedzkim Helsingborgiem, a w lidze uległ beniaminkowi z Regginy, prezydent Moratti przestał się zastanawiać i po prostu zwolnił szkoleniowca.

Przez ponad rok Lippi stał z boku zgiełku boisk Serie A i uważnie obserwował rozwój wydarzeń. Kiedy Juventus zaproponował mu powrót latem 2001r., znów nie zastanawiał się dwa razy, i wkroczył triumfalnie na arenę swoich największych sukcesów. Turyn to już teraz drugi dom Lippiego, kibice wciąż go ubóstwiają, a on kredyt zaufania spłacił natychmiast. Mimo że prowadził już zupełnie inną jedenastkę, niż kiedy odchodził, zawiódł ich do 26 w historii mistrzostwa Italii, i nie bez znaczenia jest tu fakt, że dopiero w ostatniej kolejce udało im się wyprzedzić liderów z... Interu. Conajmniej personalna satysfakcja Lippiego.

O kunszcie jego warsztatu trenerskiego możnaby mówić w samych superlatywach, natomiast nie ulega wątpliwości, że nawet przed tak wybitnym taktykiem stoi w nadchodzącym sezonie poważne wywaznie - od roku w którym opuścił Juve, kluby włoskie nie osiągnęły niczego w europejskich pucharach - mowa nie tylko o sukcesach, ale wręcz o haniebnych klęskach. W międzyczasie liga hiszpańska przejęłą po Serie A rolę najsilniejszej ligi Europy, ale jeśli jest w Italii jakakolwiek nadzieja na resustytucję potęgi cattenaccio, to chyba tylko Lippi może być jej orędownikiem...

Imię: Marcelo LIPPI
Data urodzenia: 12 kwietnia 1948
Miejsce urodzenia: Viareggio, Włochy


Autor: Patryk Labuda
Źródło: www.lechsport.pl
Wyszukał: kouba

KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone