index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland


Drużyna
Mercato 2018/19
Piłkarz sezonu

Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz
Prasa polska
Prasa zagraniczna
Internet
Felietony
Wywiady
Biografie
Primavera
27.07.2006 14:55:57 | komentarzy: 1 | czytano: 3087 razy

Trybunał Apelacyjny włoskiej federacji zgodnie z oczekiwaniami złagodził wyroki wydane w pierwszej instancji w procesie związanym z ustawianiem meczów Serie A.

Nikt się jednak nie spodziewał aż takiej łagodności. W pierwszych reakcjach mówi się o kolejnym skandalu futbolowym.

Juventus, którego były dyrektor Luciano Moggi poprzez sędziów wpływał na wyniki meczów, kontrolował rynek transferowy i praw telewizyjnych, został zdegradowany do Serie B. Wystartuje tam z saldem ujemnym 17 punktów, a nie 30, jak zasądzono w pierwszej instancji. Praktycznie oznacza to, że kwarantanna w drugiej lidze potrwa jedynie rok. Najsłynniejszemu włoskiemu klubowi odebrano również dwa ostatnie tytuły mistrza kraju.

W Serie A pozostaną Milan (-8 pkt) i Fiorentina (-19 pkt), przy czym Milan jednak wystartuje w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Wyrok pierwszej instancji degradował Fiorentinę do Serie B. Wczoraj zdecydowano, że klub pozostanie w Serie A, ale nie zagra w europejskich pucharach. Identycznie wygląda sytuacja Lazio (Serie A, -11 pkt). Jeśli chodzi o udział w europejskich rozgrywkach, wyroki są ostateczne, bo UEFA nie może dłużej czekać. W LM Italię reprezentować będą Inter, Roma, Milan i Chievo. W Pucharze UEFA - Palermo, Livorno i Parma.

Nadspodziewanie łagodne wyroki przyjęto z oburzeniem. Antycypowany przed północą ogromny tytuł na pierwszej stronie dzisiejszego "Tuttosport" to jedno słowo: "HAŃBA!". "Corriere dello Sport" tytułuje: "Klapsik". Właściwie po łapach oprócz Juventusu dostali tylko prezesi zamieszanych w skandal klubów, były szef związku futbolowego Carraro (dyskwalifikacja i 80 tys. euro grzywny), kilku działaczy i sędziów.

Oczywiście kibice we Florencji, Rzymie i Mediolanie świętują, ale cała Italia zdaje sobie sprawę, że skandal po prostu zamieciono pod dywan. Dowody na to, że włoski futbol był do cna skorumpowany i zarządzany przez mafię Moggiego można kupić w księgarni albo w kiosku. Drukiem wyszły transkrypty podsłuchanych rozmów Moggiego, które stanowiły materiał dowodowy w procesie.

Ze wszystkich czterech zamieszanych w skandal klubów przyzwoicie zachował się jedynie Juventus. Nie czekając nawet na akt oskarżenia zwolniono skorumpowanych dyrektorów i cały zarząd. Pozostałe kluby szły od początku w zaparte. Wczoraj zaraz po ogłoszeniu wyroków w publicystycznym programie TV RAI odbył się żałosny spektakl. Wszyscy prezesi, łącznie z nowym szefem Juventusu Giovannim Cobolli Giglim, wrzeszczeli, że ich klubom stała się ogromna krzywda, bo tak naprawdę nic nikomu nie udowodniono, użycie podsłuchanych rozmów było nie tylko nieetyczne, ale i niezgodne z prawem, a mafia Moggiego nie istniała. Wszyscy zapowiedzieli odwołania do trybunału pojednawczego Włoskiego Komitetu Olimpijskiego, a potem w razie potrzeby do sądu administracyjnego. Możliwe, że wielu skazanych działaczy, prezesów i sędziów zostanie uniewinnionych.

Jednak coś się zmieniło. Korzystając z zamieszania w futbolu parlament wydał ustawę, na mocy której całość pieniędzy ze sprzedaży praw telewizyjnych Serie A od przyszłego roku będzie dzielona równiej. 50 proc. ów no każdemu klubowi, 5 proc. na rozwój futbolu, a 45 proc. zależnie od wyniku sportowego, czyli miejsca w tabeli na koniec sezonu. Poza tym niestety bez zmian.


Autor: Piotr Kowalczuk z Rzymu
Wyszukał: Jacol
Źródło: Rzeczpospolita 26.07.2006.

Andryk | 27.07.2006 | 17:03:53
he he ...Aby móc komentować, musisz być zarejestrowany i zalogowany.
KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone