index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland

Juventus
Mercato 2019/20
Drużyna
Terminarz

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz

Dane podstawowe

Delle Alpi z lotu ptaka Pojemność: 71.012 widzów
Adres: Viale Grande Torino / 4 Maggio '49 / 10151 Torino
Telefon: 011-7380081
Parkingi: 3900 krytych miejsc, 100 miejsc autobusowych i 500 motocyklowych.
Miejsca prasowe: 200 w drugim poziomie i 54 w trzecim.
Miejsca dla radia i TV: 33 w drugim poziomie i 111 w trzecim.
Intensywność świateł: 2500 lux.
Rozmiar boiska: 105m x 68m

Odległość od stacji kolejowej: 3 km
Odległość od autostrady: 1 km
Odległość od lotniska: 1 km

"Bez duszy..."

Zarówno w Turynie, jak i na całym świecie, Stadio Delle Alpi był określany mianem stadionu "bez duszy". Obiekt ten nigdy nie został pokochany przez fanów w Turynie i większość z nich przez długie lata tęskniło za starym Stadio Comunale, na którym Juventus święcił największe triumfy.
Stadion Alpejski został wybudowany w 1990 roku na potrzeby Mistrzostw Świata, których Włosi byli gospodarzami. Miasto miało wówczas problemy jaką nazwę nadać nowemu obiektowi. Propozycje nadania takich nazw jak "Meeting" czy "Agora" szybko zostały porzucone. Pomyślano wówczas o górach Alpach, u podnóży których leży Turyn.

Stadion na tle Alp

Oficjalne otwarcie stadionu nastąpiło 31 maja 1990 roku. Specjalnie na tą okazję zorganizowano towarzyski mecz piłkarski w którym jedenastka gwiazd Juventusu i Torino pokonała drużynę F.C. Porto 4:3.
Podczas Mistrzostw Świata, na Stadio Delle Alpi rozegrano w sumie pięć spotkań. Już podczas grupowego spotkania Brazylii ze Szwecją pojawił się pierwszy problem. Mimo, że oficjalną pojemnością stadionu było 70 040 miejsc, na stadionie znalazło się o osiem tysięcy widzów mniej. Ze względów na bezpieczeństwo UEFA i FIFA wymagały sprzedaży niższej liczby biletów. Wówczas lepiej można było podzielić kibiców przeciwnych drużyn, aby nie znajdowali się bezpośrednio obok siebie. Dlatego też na Stadio Delle Alpi nigdy nie zobaczyliśmy więcej niż 67 000 widzów. To jest właśnie rekord, który został ustanowiony podczas półfinału Ligi Mistrzów pomiędzy Juventusem a Realem w 2003 roku. Mimo, że na stadionie Alpejskim odbywało się wiele innych szlagierowych spotkań, liczba ta nigdy więcej nie została osiągnięta ponownie. Na dzień dzisiejszy oficjalną liczbą pojemności stadionu jest 60 tysięcy miejsc.

Delle Alpi z rozebraną murawą Legendarny prezydent Juventusu, Giovanni Agnelli już od początku istnienia stadionu wyrażał swoje niezadowolenie. Uważał, że przez bieżnie znajdującą się wokół murawy, trybuny znajdują się zbyt daleko, przez co widoczność jest bardzo słaba. W początkowym planie architektów stadionu była myśl o możliwości rozgrywania na tym obiekcie także zawodów lekkoatletycznych. Jednak bardzo szybko okazało się, że jest to niemożliwe. Stadion ten bowiem, nie posiada żadnego miejsca, w którym lekkoatleci mogliby się rozgrzewać. Oprócz istniejącej bieżni nic więcej nie jest dostosowane do uprawiania na nim lekkoatletyki. W przeciągu 16 lat istnienia stadionu, odbyły się tam tylko jedne zawody i to 13 lat temu! Przez całkowiecie zbędną bieżnie fani znajdujący się na tych gorszych miejscach, mogą być podczas gry oddaleni nawet o 162 metry od piłki!

Po pewnym czasie pojawiły się kolejne problemy. Publi-Gest, agencja, która miała zajmować się stadionem, rozpoczęła walkę z turyńskimi klubami. Dlatego też Juventus i Torino musiały zapłacić za wynajem stadionu o wiele więcej niż inne drużyny Serie A, wynajmujące stadiony w swoich miastach. Gdy w 1994 roku w Juventusie powstał nowy zarząd (Umberto Agnelli, Giraudo, Moggi i Bettega) natychmiast zaczęto myśleć o nowym stadionie. Uznali oni, że koszty związane z grą na Delle Alpi są stanowczo za duże i chcieli doprowadzić do podpisania nowej umowy. Miasto Turyn próbowało pomóc jednak bez większego efektu. Gdy sytuacja się pogarszała, przy okazji półfinałowego meczu pucharu UEFA Juventus postanowił przenieść się do Mediolanu. Było to pierwsze ostrzeżenie. Dwa mecze które zostały rozegrane na San Siro przyciągnęły dwukrotnie 85 tysięcy widzów!

Dopiero w 2002 roku zmiany w radzie miasta pozwoliły na satysfakcjonujące rozwiązanie dla Juventusu i Torino. Bianconeri zapłacili miastu 24 miliony Euro w zamian za co otrzymali Stadio Delle Alpi oraz 25 000 metrów kwadratowych znajdujących się wokół stadionu. Na tym obszarze Juventus miał wybudować ogromny sklep oraz park rozrywki. Dzięki temu włodarze Juventusu spodziewali się, że coraz więcej fanów będzie spędzać czas w obrębie stadionu. Do 2006 roku AC Torino miało wydzierżawić stadion by po tym czasie przenieść się na Stadio Comunale, zupełnie zmodernizowane w związku z zimowymi igrzyskami olimpijskimi. Pierwsze prace nad przebudową obiektu miały rozpocząć się w maju 2003 roku. Plany były jasno sprecyzowane: bieżnia zostanie całkowicie usunięta a trybuny znajdą się przy murawie. Powstał także pomysł stworzenia szklanego dachu okrywającego stadion podczas gdy warunki pogodowe nie będą najlepsze. Antonio Giraudo chciał zmniejszyć pojemność stadionu do 35-40 tysięcy, co umożliwiłoby sprzedaż biletów niemal na każdy mecz. Projekt nowego stadionuJednak tak mała liczba miejsc wywołała protesty wśród fanów Juventusu. Zarząd Juventusu z kolei miał nadzieje na podniesienie dochodów związanych ze stadionem, które zawsze stały daleko za klubami z Miediolanu czy Rzymu. Giraudo oświadczył jednak, że nie są to ostateczne plany. Za bardzo ważny cel postawiono wybudowanie szklanego dachu w celu uniknięcia problemów z mgłą czy opadami, a także problemami związanymi z zimą. Zrezygnowano z owalnych kształtów, zastępując je w planach kształtem kwadratu, podobnie jak ma to miejsce na angielskich stadionach.

Prace na stadionie Delle Alpi nie ruszyły jednak w terminie. W październiku 2004 roku dyrektorzy Juventusu ogłosili, że doszło do podpisania umowy z firmą Wasserman Media group Envision z Los Angeles na mocy której nowy stadion Bianconerich miał nosić nazwę sponsora. Decyzja ta spotkała się z ogromnym niezadowoleniem fanów "Starej Damy". W Turynie liczono, że nowy stadion będzie nosił imię rodziny Agnellich. Wysokie koszta związane z modernizacją, które mógł pokryć sponsor wzięły jednak górę...

W związku z tym pierwotne plany zostały zmienione. Pierwsze prace miały rozpocząć się w maju 2004, a całkowita modernizacja w czerwcu 2006 roku i potrwać dwa lata. Postanowiono zwiększyć liczbę miejsc na trybunach a wokół stadionu wybudować hotel, centrum handlowe, oficjalny sklep Juventusu, muzeum Bianconerich, kino, kręgielnie, restaurację oraz nowe biura dla klubu. Nowe koszta budowy oszacowano na 150 milionów euro.

Kiedy wydawało się, że po długich latach negocjacji i planowania prace remontowe w końcu się zaczną, pojawił się kolejny problem. W związku z aferą w sprawie wpływania na obstwę sędziów Juventus został zdegradowany do Serie B a cały zarząd podał się do dymisji. Miesiąc później, po powstaniu nowego zarządu, przeanalizowano plany poprzedników. Uznano, że nie są one doskonałe i na stworzenie nowego oraz zbadaniu sytuacji, w której znalazł się Juventus potrzeba znacznie więcej czasu. W związku z tym remont Stadio Delle Alpi przesunięto o kolejne dwa lata...

Stadio OlimpicoNie oznacza to jednak dalszej gry na stadionie Alpejskim. Postanowiono, że przez najbliższe dwa lata Juventus będzie grał na stadionie Olimpijskim (byłym Stadio Comunale) wspólnie z AC Torino. Stadion zmodernizowany na zimową olimpiadę jest bardzo nowoczesnym obiektem, jednak podobnie jak Delle Alpi, również spotkał się już ze sporą krytyką, głównie ze względu na niewielką liczbę miejsc. Początkowo planowano stworzenie 31 000 tysięcznego obiektu. Obecnie, oficjalną liczbą jest zaledwie 25 400... W planach jest jednak wykorzystanie Stadionu Alpejskiego zarówno przez Juve jak i Torino podczas spotkań o zwiększonym zainteresowaniu.

Źródło: http://bianconeri.tripod.com/

Gdzie zasiąść na Delle Alpi?

La Curva Scirea: Cały stadion Alpejski jest podzielony na trzy poziomy. La Curva Scirea jest trybuną, gdzie podczas każdego meczu Juventusu przebywają najbardziej zagorzali kibice Bianconerich. Najważniejszy jest na niej doping, przez pełne 90 minut. Choć cała wyposażona w miejsca siedzące, rzadko zdzarza się by ktoś z nich korzystał. Na tą trybuną najłatwiej jest dostać bilety na poziomie pierwszym. Na poziom drugi są niemalże nie do kupienia, gdyż miejsca te zajmują niemal w całości kibice posiadający roczne karnety. Pojemności wszystkich trzech poziomów to 15 260 miejsc.

La Curva Nord: Znajduje się po przeciwnej stronie La Curva Scirea. Zasiadają tam przede wszystkim kibice z Centro Juventus Club. Na pierwszy i trzeci poziom bilety można nabyć dosyć łatwo, gorzej na poziom drugi.

La Tribuna Est: Drugi poziom jest najlepszy, ale zarazem najdroższy. Pierwszy jest bardzo nisko, z kolei trzeci bardzo wysoko. Tribuna Est jest miejscem gdzie można usiąść i spokojnie obejrzeć mecz. Jest dużo tańsza niż La Tribuna Ovest i niemalże zawsze można na nią nabyć bilety. Lewa strona trybuny jest zarezerwowana dla kibiców drużyn przyjezdnych i jest oddzielona od pozostałych sektorami buforowymi.

La Tribuna Ovest: Jest najdroższą trybuną na Stadio Delle Alpi. Drugi poziom jest zarezerowany dla prasy, komentatorów i ważnych osobistości. Na pierwszy i trzeci bilety można nabyć zawsze, sprzedają się najgorzej. Tylko kilka razy w historii zdarzyło się, by zabrakło tam wolnych miejsc.

Ja dotrzeć na Stadio Delle Alpi?

Samochodem:

- Od strony Mediolanu, Wenecji - autostrada A4 (Turyn - Mediolan - Wenecja)
- Wyjeżdżając z Tangenziale Nord lub Borgaro kierować się znakami drogowymi, kierującymi prosto do stadionu
-O d strony Francji, przez Mount Blanc - wjechać na autostradę A5 w Morgex i tą trasą do Turynu
- Od strony Francji, przez Frejus autostradą A4 do Turynu
- Przyjeżdżając z południa Francji należy wjechać w Sovonie na autostradę A6 (Savona - Turyn)
- Przyjeżdżając z Florencji, Rzymu, Bolognii, Genoi - autostrada A21

Stadion na tle Alp

Pociągiem:

- Wysiadając w Porta Nuova: na stacji należy przenieść się do tramwaju nr 9 i nim jechać do końca linii aż do Stadio Delle Alpi
- Wysiadając w Porta Susa: wsiąść do autobusu nr 52, 46 lub 49, jechać nim do Regina Corso Margherita. Tam przesiąść się do tramwaju nr 3 który zawiezie nas na stadion

Samolotem:

- przylecieć na lotnisko w Turynie Castelle Airport
- najlepiej taksówką przetransportować się do centrum Turynu - niestety nie ma żadnej linii tramwajowej lub autobusowej łączącej bezpośrednio lotnisko ze stadionem, dlatego trzeba linią autobusową przenieść się do centrum Turynu, najlepiej do Porta Nuova skąd znajdziemy bezpośrednie połączenie ze stadionem.

Sektory Stadionu

Autor: DeeJay
Źródło: różne
Zdjęcia: www.kennell.it www.juventus.wz.cz

KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone