index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland


Drużyna
Mercato 2018/19
Piłkarz sezonu

Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz

W 106 letniej historii, przez Juventus przewinęło się mnóstwo wyśmienitych graczy, strzelających dla bianconerich wiele ważnych bramek. Na sukcesy napastników pracowała zazwyczaj całą drużyna, ale to strzelcy byli i są najczęściej na ustach fanów w całej futbolowej Italii czy też na całym świecie. Było ich tak wiele, ale tylko 8 z nich wybiło się na sam szczyt najlepszych strzelców we Włoszech. A byli to: Borel, Boniperti, Hansen, Charles, Sivori, Bettega, Platini oraz Trezeguet. Każdy z wymienionej ósemki jest wybitną indywidualnością. Wszyscy byli królami strzelców Serie A, jednak sukces każdego z nich przekładamy inaczej.

Michel Platini - 3 lata passy

Michel PlatiniNajwiększą gwiazdą z tej elity jest bez wątpienia Michel Platini, który zdobywał ten tytuł aż 3 krotnie i to 3 lata z rzędu! Jego przygoda z Juventusem zaczęła się, gdy w 1982 roku Platini przeniósł się z francuskiego Saint Etienne właśnie do bianconerich. W tym momencie pojawia się polski wątek - czyli transfer Zbigniewa Bońka. Michel i "Zibi" zostali wówczas jedynymi cudzoziemcami w Juventusie (więcej niż dwóch na klub ówczesne przepisy Serie A nie dopuszczały), co było nielada wyzwaniem w naszpikowanym mistrzami świata Juventusie. Jednak stworzyli oni wspaniale rozumiejący się duet, siejący popłoch przede wszystkim na arenie europejskich pucharów. Nie przeszkodziło to Platiniemu zostać także królem strzelców włoskiej ligi.
W pierwszym sezonie z Juve zaliczył on 52 występy strzelając 28 bramek, w tym 16 w Serie A, które dały mu pierwszy tytuł króla strzelców. Nie od dziś wiadomo, że zdobycie tego tytułu jest ściśle uwarunkowane od formy innych napastników. W 1950 czy 1951 roku, ilość odpowiednio 21 i 22 bramek nie dały Giampiero Bonipertiemu tytułu króla strzelców, podobnie jak Johnowi Hansenowi z 28 trafieniami! Więc liczba 16 goli nie jest wybitnie duża, ale na ówczesny rok najwyższa. Między innymi bramki Platiniego dały Juventusowi drugą pozycję we Włoszech. Bianconeri zdobyli Puchar Włoch. Doszli także do finału Pucharu Mistrzów, (pokonując po drodze w dwumeczu łódzki Widzew - 2:0 i 2:2) jednak ulegli w finale niemieckiemu Hamburgowi.
W kolejnym sezonie gwiazda Platiniego błyszczała pełnym blaskiem zarówno w Juve, jak i reprezentacji Francji. I po raz kolejny jego wysoka forma dała mu tytuł najlepszego snajpera we Włoszech, tym razem z 20 bramkami na koncie. Powiększył gablotę Juve z trofeami o scudetto i Puchar Zdobywców Pucharów. Natomiast sezon 1984/85 to bez wątpienia najlepszy sezon Francuza. Euro '84 jest uważane za teatr jednego aktora - Platiniego. Wszystkie zaszczyty Mistrzostw Europy przypadły własnie jemu. Wraz kolegami z reprezentacji sięgnął po złoty medal, został także królem strzelców tej imprezy, najlepszym graczem oraz autorem najszybszej bramki. Po mistrzostwach sen trwał nadal. Kolejny tryumf w klasyfikacji snajperów Serie A - trzeci i ostatni. W kolejnym sezonie zdobył tych bramek 12, co było zdecydowanie za mało. Jednak święcił z Juventusem zdobycie Pucharu Mistrzów! Sezon 86/87 to 30 występów w Serie A, zaledwie 2 bramki i ciche, bez fanfarów i serpentyn zawieszenie butów na kołku.

Felice Placido Borel II - Król snajperów numer jeden

Felice Placido Borel IIFelice Placido Borel II - tak brzmi jego pełne imię i nazwisko. Był to trzeci, i jak dotąd ostatni zawodnik o nazwisku Borel grajacy w Juventusie. Pierwszym był Ernesto Borel a drugim Aldo Giuseppe Borel. Jednak to ten trzeci święcił w Juventusie największe triumfy. Urodził się on we Francji, jednak jego kariera jest ściśle związana tylko i wyłącznie z Italią, zarówno w piłce klubowej jak i reprezentacyjnej. Do Juventusu przybył latem 1932 roku, ledwo po ukończeniu pełnoletności. Trener Carlo Carcano początkowo dosyć niechętnie stawiał na tego żółtodzioba. Borel II strzelił swoją pierwszą bramkę dopiero w 9 kolejce. Od tego momentu strzelał na zawołanie.
Juventus zaliczał bardzo dobry sezon a na koncie bramkowym Borela II ciągle przybywały nowe gole. Po zakończeniu sezonu Borel II miał podwójną okazję do radości. Juventus zdobył Scudetto numer 5, a Borel II z dorobkiem 29 bramek w 28 meczach (!) mógł się szczycić mianem najlepszego strzelca w Italii. W kolejnym sezonie Borel II wychodził już w podstawowej jedenastce i nadal nie zawodził. Gol za golem, dał Juventusowi kolejne mistrzostwo i kolejny tytuł króla strzelców dla Borela. W tym przypadku dorobek był jeszcze bardziej okazały - 32 bramki w 34 meczach.
Platini wygrywał w klasyfikacji najlepszych snajperów 3-krotnie, strzelając w 3 sezonach 50 bramek. Borel II wygrywał tą klasyfikacje dwukrotnie, jednak strzelił w tych dwóch sezonach 61 bramek! Wówczas panowała powszechna opnia, że Juventus zdobył wielką gwiazdę, na długie lata. Jednak już w żadnym z kolejnych sezonów Borel II nie przekroczył granicy 17 bramek, ustanowionej w 1937 roku. Co gorsza, począwszy od sezonu 37/38, przez kolejne 7 sezonów gry w Juve, nie strzelił więcej niż 10 goli.

Giampiero Boniperti - Żywa legenda

Giampiero BonipertiGiampiero Boniperti jest obecnie honorowym prezydentem Juventusu. Może się szczycić mianem najlepszego snajpera Juventusu w całej historii. Bramek zdobył 179, tylko o jedną więcej od piasującego drugą pozycje Roberto Bettegi. Jest on prawdziwą, żywą legendą Juventusu.
Przez 15 sezonów, biegał w biało-czarnej koszulce, przyczyniając się do wielu ważnych triumfów Juve. Do Turynu przybył po wojnie, w 1946 roku jako młody i nikomu nie znany 18-letni chłopak. W pierwszym sezonie trener stawiał na niego sporadycznie, jednak Giampiero za każdym razem odwdzięczał się dobrą grą. W sezonie 46/47 zaliczył tylko 6 meczów, ale strzelił w nich 5 goli. Taki talent nie mógł się marnować na ławce rezerwowych i już w następnym sezonie stał się on etatowym zawodnikiem Juventusu. W wieku 19 lat zdobył tytuł króla strzelców Serie A z 27 bramkami na koncie. I mimo jeszcze wielu bramek strzelonych dla Juventusu, już nigdy nie wygrał klasyfikacji najlepszych strzelców.

John Hansen - Posiłki z Danii

John HansenŚwietnie grający Boniperti, potrzebował partnera w ataku. Dlatego włodzarze Juventusu, postanowili ściągnąć do siebie duńskiego napastnika Johna Hansena. Było to w lecie 1948 roku. Jak się okazało był to strzał w dziesiątke. Zawodnicy doskonale się uzupełniali, strzelając razem mnóstwo bramek. Hansen od razu ruszył z wysokiego pułapu, zdobywając w swoim pierwszym sezonie w Turynie 15 bramek. Kolejny sezon równie udany zakończony aż z 28 bramkami, które jednak nie dały mu pierwszej pozycji wśród najlepszych strzelców!
Odbił to sobie dwa sezony później, zdobywając o 2 bramki wiecej (30). Wówczas już nikt nie był w stanie strzelić więcej od niego. W tamtym okresie był jednym z najlepszych snajperów na świecie. Jego gra w Juve przypadła na okres absencji bianconerich na europejskiej arenie, więc występy ograniczyły się tylko do Serie A. W Juve spędził 6 sezonów. Wystapił w 187 strzelając aż 124 bramki. Daje mu to 7 miejsce wśród najlepszych strzelców Juventusu w historii.

John William Charles - Wejście smoka

John William CharlesSezon 1957/58 rok bez wątpienia najlepszy sezon w karierze Johna Williama Charlesa. Przybył do Juve w 1957 roku i przebojem wbił się w drużynę. Od samego przybycia był graczem podstawowej jedenastki. Szybko się za to odwdzięczył - 29 goli na finiszu rozgrywek i tytuł snajpera sezonu.
W kolejnych latach nadal strzelał dużo, jednak już nigdy nie najwięcej. Z Juventusem święcił trzy scudetto. To głównie dzięki jego zasługom Juventus odzyskał w 1958 roku mistrzostwo po pięciu latach przerwy. Zdobył także dwukrotnie Puchar Włoch, nie osiągając jednak większych sukcesów na arenie europejskich pucharów.


Omar Sivori - Argentyńskie korzenie

Omar SivoriDo Juventusu przybył za ogromne na ówczesne warunki pieniądze - 180 milionów lirów, z argentyńskiego River Plate. Jego wejście do drużyny zrobiło na znawcach futbolu ogromne wrażenie. Wraz z opisanym wcześniej Charlesem, stworzył niezwykle groźny atak, wspomagany przez Bonipertiego. W sezonie 57/58 Charles wygrał rywalizaje wśród strzelców, a tuż za jego plecami, z 22 bramkami znalazł się właśnie Omar Sivori.
W kolejnych dwóch sezonach Juventus ponownie sięgnął po najwyższe laury we Włoszech a prym nadal wiodła ta sama wspomniana trójka, jednak najlepszym strzelcem nie był już Boniperti ani Charles, tylko własnie Sivori. I to właśnie jemu przypadł zaszczyt najlepszego snajpera Italii w 1960 roku, z 27 trafieniami na koncie. W kolejnym sezonie 60/61 strzelił jedynie dwie bramki mniej, jednak to już nie pozwoliło mo być znowu pierwszym. W między czasie z Juventusem zdobył także dwukrotnie Puchar Italii. Przez 7 sezonów w Juventusie strzelił 135 bramek.

Roberto Bettega - 20 lat posuchy

Roberto BettegaNa kolejnego króla strzelców z Turynu trzeba było czekać aż 20 lat! Niemal wszyscy opisani wcześniej piłkarze, swoje tytuły zdobywali w pierwszych sezonach gry w Juventusie. W przypadku Roberto Bettegi sprawa miała się zupełnie inaczej. Do Turynu przybył mając 21 lat w 1970 roku. Kibice szybko zakochali się w spaniałem grze Roberto. Był on typem wirtuoza, który największe pochwały zbierał za wypracowywanie bramek kolegom. Ale i przyszedł jego czas, gdy był najlepszym snajperem. Czekał na to całe 10 lat!
W sezonie 76/77 strzelił w lidze 17 bramek, jednak nie dało mu wygranej w tej klasyfikacji. Udało mu się to natomiast po sezonie 1979/80 z... 16 bramkami na strzeleckim koncie. Wówczas nie miał sobie równych wśród najlepszych napastników Serie A. Dziś Roberto piastuje urząd wiceprezydenta w Juventusie.

David Trezeguet - Numer 8

David TrezeguetTego piłkarza nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. David Trezeguet jest gwiazdą z obecnego składu bianconerich. W Juventusie znalazł się w lecie 2000 roku. Kupiony z francuskiego Monaco, obawiał się, że mogą go spotkać podobne losy do kolegi z reprezentacji - Thierrego Henry. I właśnie tak się to zapowiadało. W Turynie było dwóch niezawodnych napastników - Inzaghi i Del Piero.
Pierwszy sezon aklimatyzacji David częściej spędzał na ławce rezerwowych. Mimo to strzelił w Serie A aż 14 bramek. Po zakończeniu sezonu pojawił się dylemat: David czy Pippo? Jeden z nich musiał odejść. I o dziwo działacze Juventusu zaufali Davidowi Trezeguetowi, sprzedając Inzaghiego do Milanu. Francuz szybko odpłacił się za zaufanie i zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje. Bez znakomitej skuteczności Treze nie było by scudetto nr. 26. I tak po 17 latach Trezeguet, podobnie jak jego rodak - Michael Platini przywraca tytuł goleadora do Turynu. Jednak nie mógł się szczycić mianem najlepszego strzelca, gdyż taką samą ilość 24 bramek zgromadził na koncie napastnik Piacenzy - Dario Hubner. Francuz ma ogromne szanse, aby ponownie wstąpić na tron. Dario jest już u schyłku sportowej kariery.

Kto następny?

Kto znów może pokusić się o zdobycie tego tytułu? Na obecny dzień Juventus tworzy bardzo zwartą grupę, w której strzelać gole może każdy, zaczynając od napastników kończąc na obrońcach. System rotacji Lippiego również nie pomaga w zdobyciu miana snajpera sezonu. Z obecnego składu mają na to szanse wciąż wyśmienity Trezeguet, który jednak musi odzyskać pełnie formy. Marco Di Vaio wyrasta na lidera drużyny, a mamy przecież jeszcze młodego Miccoligo. Ostatnio talentem błysnął 19-letni Benjamin Onwuachi. Jak długo będziemy czekać na kolejnego króla?
Mimo wszystko i tak najważniejsze są sukcesy drużyny, a nie indywidualne sukcesy piłkarza. Oczywiście, to wielki zaszczyt być najlepszym stzelcem, jednak co nam daje ten zaszczyt, gdy drużyna nie odnosi sukcesów?

1932/1933: Borel II (29 goli)
1933/1934: Borel II (31 goli)
1947/1948: Boniperti (27 goli)
1951/1952: J. Hansen (30 goli)
1957/1958: Charles (29 goli)
1859/1960: Sivori (27 goli)
1979/1980: Bettega (16 goli)
1982/1983: Platini (16 goli)
1983/1984: Platini (20 goli)
1984/1985: Platini (18 goli)
2001/2002: Trezeguet (24 goli)


Autor: DeeJay
Źródło: własne

KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone