index index sezon klub historia artykuły forum fanpage typer ksiazki kontakt
mapatop
Strona główna
Forum
Fanpage
Twitter
Archiwum newsów
Ostatnio na forum
Mapa strony
Regulamin

Dodaj do ulubionych
Startuj z JuvePoland


Drużyna
Mercato 2018/19
Piłkarz sezonu

Juventus
Terminarz
Lista strzelców
Lista kartek
Lista asyst

Serie A
Terminarz
Tabela

Liga Mistrzów
Terminarz
13 powodów
I Zlot - Poznań 2003
II Zlot - Poznań 2004
III Zlot - Poznań 2005
Turyn 2002
Rozpad Fighters - powrót Drughi
29.10.2008 13:44:59 | komentarzy: 3 | czytano: 11803 razy

Historia grup Ultras Juventusu

Pierwsze zorganizowane grupy kibiców Juventusu zaczęły powstawać na początku lat 70-tych. Venceremos i Autonomia Bianconera powstały w połowie 1970 roku. Były bardzo chaotyczne i nieuporządkowane, a ich poglądy polityczne były lewicowe. Wszystkie kolejne grupy Ultras były już prawicowe, niektóre skrajnie.


Członkowie Venceremos wraz z flagą

W roku 1976 powstały kolejne grupy, już o wiele lepiej zorganizowane, czyli Fossa Dei Campioni oraz Panthers uważane za pierwsze oficjalne ugrupowania fanów Juve.


Członkowie Fossa Dei Campioni...


...oraz Panthers, jedne z pierwszych zorganizowanych grup Ultras

Jednak największa wówczas grupa kibiców Juventusu powstała w 1977 roku wśród kibiców z Curva Filadelfia na legendarnym Stadio Comunale. Mowa oczywiście o Fighters.
Jednym z głównych działaczy był Beppe Rossi (na zdjęciu) dlatego możemy zobaczyć jego imię na stadionowym banerze. Beppe Rossi jest ciągle bohaterem wśród kibiców, Juventusu, uważany był za prawdziwego Ultra. Zawsze dawał wszystko dla swojej drużyny i grupy. Była to największa organizacja kibiców Juve w Turynie.


Fighters na przełomie lat 70-tych i 80-tych byli dominującą siłą wśród Ultras Juventusu

Na początku lat 80-tych tworzyły się kolejne grupy takie jak: Gioventu Bianconera (bardzo polityczne ugrupowanie o dużej sile przebicia), Indians (rozwiązani w 1987, część jej członków znalazło się później w Vecchia Guardia) czy Area Bianconera (powstała w podweneckiej miejscowości Bassano zaraz po tragicznych wydarzeniach na brukselskim stadionie Heysel w roku 1985; zginęło wtedy m.in. dwóch kibiców Juve z tego miasta).


Flaga Area Bianconera już na Stadio delle Alpi

Z czasem szeregi Area Bianconera powiększały się o nowych kibiców z północnej i środkowej części Włoch. Dwie grupy budzące w tamtym okresie największy respekt zarówno na stadionie jak i poza nim to Viking (założona przez Ultras z Mediolanu) i Nucleo Armata Bianconero (z których w roku 2003 wyłoniła się skrajna grupa Noi Soli). Te i kilka innych grup reprezentowały kibiców Juve na meczach, które odbywały się z dala od Turynu, w północnej i środkowej części Europy. Pierwszy zorganizowany wyjazd fanów Starej Damy na mecz w Europie miał miejsce w 1983 roku, Biancoeri pojechali wtedy do Liege w Belgii.


Flaga Nucleo Armata Bianconera.
Zdjęcie z początków istnienia grupy - rok 1982

Powstanie Fighters w 1977 roku to początek dziesięciu lat zwycięstw w Turynie i stadionach całego świata. Zwłaszcza spektakularna była wojna miedzy kibicami Juventusu a Torino. Każde derby były walką z czasem i nie tylko, żeby udekorowac stadion. To były inne czasy, kiedy walki miedzy fanami były powszechne, zwłaszcza przeciwko „Il Granata”, fanami Torino. W 1987 roku grupa postanowiła się rozejść, po okropnym meczu wyjazdowym we Florencji, przeciwko legendarnemu już wrogowi Fiorentinie. Tego dnia wszystko układało się nie tak jak powinno; bójki, aresztowania, oskarżenia, problemy z prawem. Po wielu dyskusjach grupa została rozbita. Niektórzy członkowie starych Fightersów wraz z członkami Indians i Gioventu Bianconera, założyli nowa grupę kibiców nazwaną: Aranica Meccanica, co oznacza po włosku „Mechaniczna Pomarańcza”. Nazwa została zaczerpnięta, ze słynnego filmu Stanleya Kubricka (pod tym samym tytułem).


Flaga Arancia Meccanica na jednym z wyjazdowych meczów


Ostatni mecz Curva Filadelfia, legendarnego łuku ze Stadio Comunale.
Finał Pucharu UEFA 1990 Juventus-Fiorenitna

Wkrótce pojawiły się nowe problemy, ponieważ uważano, ze nazwa jest nie odpowiednia i kojarzy się z brutalnością. Spowodowało to, że grupa po raz kolejny musiała zmienić nazwę. Kibice oszukali polityków Turynu zmieniając ją na Drughi. Był to gang, którego główny bohater filmu Alex, był członkiem. Miejscowi politycy odkryli to za późno. Drughi stali się najważniejszą grupą kibiców i pomiędzy 1988 a 1996 rokiem liczyli 10.000 członków.


Gang Drughi, z filmu Mechaniczna Pomarańcza


Pierwszy mecz Drughi na Comunale, rok 1988

W 1993 roku około 100 fanów z Curva Scirea niezadowolonych z dopingu i mających ciągle w pamięci Fightersów, zdecydowała się powołać ich ponownie na nowo powstałym Stadio Delle Alpi. Curva Scirea składała się wtedy z wielu grup. Największa było Drughi, ale były też inne: La Vecchia Guardia (Stara Straż), Area Bianconera (Obszar Biało-czarny), Drughi Kaos (Drughi Chaos). Po wielu kłótniach z grupa prowadząca, czyli Drughi, która nie chciała mieć na środku Curva Scirea banerów Fightersów. Fightersi zdecydowali się przesunąć swój baner na prawa stronę Drughi, przesuwając tym samym La Vecchia Guradia na lewą stronę.


Słynne zdjęcie z filmu Ragazzi di Stadio, symbolizujące ówczesną przemoc na stadionach

W roku 1994 roku z członków Area Bianconera, powstała jej następczyni grupa Nucleo 1985 nawiązującą do tragicznych wydarzeń datę 1985 w nazwie, a także barwy głównej flagi, która oprócz tradycyjnych kolorów białego i czarnego wzbogacona została o różowy, gdyż w takich koszulkach pierwotnie, czyli pod koniec XIX wieku, występowała drużyna Juventusu. Z powodu tego kolorystycznego szczegółu, a także pozaturyńskiego rodowodu grupa Nucleo przez długi czas przezwyciężać musiała niechęć pewnej części kibiców zasiadających w młynie na Stadio delle Alpi, głównie wywodzących się z Turynu członków grupy Fighters. Ostatecznie wywalczyła sobie jednak status jednej z głównych ekip skupiających kibiców Juventusu.

W 1996 roku po wygraniu Champions League w Rzymie, Fightersi, Drughi i inne mniejsze grupy, zdecydowały się po wielu dyskusjach zjednoczyć grupy w jedno wielkie ugrupowanie. Nowa nazwa satysfakcjonującą wszystkie grupy było Black and White Fighters Gruppo Storico 1997 (Biało Czarni Wojownicy Grupa Historyczna 1997). Wszystko to działo się dokładnie 20 lat po narodzinach starych Fightersów.


Black and White Fighters Gruppo Storico 1997

W tym okresie (rok 1997) powraca ugrupowanie: Irriducibili Vallette (niezłomni, nieugięci Valette – od części Turynu, tak się nazywającej), które zawsze podczas meczu znajdowało się na osobnej trybunie, Curva Nord (początki tej grupy sięgają jednak okresu z 1991 roku). Kłopoty zaczęły się w styczniu 1998 roku (w tym samym roku przejęli oni całkowitą władze na Curva Nord. Viking zniknęli z trybun w wyniku problemów po stracie flagi). Przez słabe wyniki Juventusu popadli w konflikt z Lippim. Mieli także pretensje, że klub daje im bilety na znacznie oddalone miejsca. Później poprzez doprowadzenie do sytuacji, w której Juventus musiał zapłacić za szkody wyrządzone przez kibiców z grupy Irriducibili Vallette, oraz poprzez brak porozumienia z działaczami Juve, po sezonie 2001/2002 zostali rozwiązani. Grupa ta była jedną z najlepszych grup we Włoszech. Nie było meczu, na którym nie znaleźlibyśmy flagi z Irriducibili Vallette. Poźniej na Curva Nord Stadio Delle Alpi zasiadły już tylko fankluby z "Centro Coordinamento Juventus Club", nie mające praktycznie przebicia.


Irriducibili Vallette od 1998 do 2002 roku główna grupa Curva Nord

Na początku roku 2005 w wyniku zajść na stadionie w Parmie, aresztowani zostali liderzy Fighters. Grupa bez swoich liderów nie mogła istnieć. Ich miejsce zajęli ponownie Drughi, którzy po raz ostatni samodzielnie byli widoczni na trybunach w finale Ligi Mistrzów, 26 maja 1996 roku w Rzymie. Banery Drughi zawisły w centrum drugiego poziomu Curva Scirea - miejscu gdzie liderzy stadionu wywieszają swoje banery. Rozwieszone zostały również flagi Arditi (skrajnie prawicowego odłamu kibiców Juventus), Milano (nowy baner historycznej grupy Viking) oraz flagi różnych sekcji Drughi. Grupa Arditi została na boku, ale przejęła prowadzenie dopingu (więcej o tych wydarzeniach możecie przeczytać "tutaj").
Członkowie Drughi zmierzali do pełnej dominacji na Curva Scirea, zresztą podobnie jak wcześniej Fighters, chcąc z czasem z innych ugrupowań uczynić swoje sekcje. Doprowadziło to do licznych konfliktów. Między istniejącymi ugrupowaniami, a także do rozpadu grupy Noi Soli. W ostatniej kolejce sezonu 2005/06 w wyniku konfliktu z Drughi, grupa Nucleo 1985 (którą Drughi chcieli wcielić w sekcję) przeniosła się z Curva Sud na Nord, uprzedzając tym samym wydarzenia które miały nastąpić od nowego sezonu.

Wraz z nowym sezonem Juventus przeniósł się na dużo mniejszy Stadio Olimpico. Gdzie niemożliwym było by wszystkie czołowe grupy zasiadały na jednym łuku. Na Curva Suda pozostała największa grupa Drughi (w trakcie sezonu 2007/08 grupa zmieniła nazwę z Drughi Bianconeri na Drughi Ultra' Curva Sud) oraz Arditi, która w trakcie sezonu początkowo zaprzestała wywieszania swoich flag, z czasem całkowicie znikła z trybun, ich miejsce jeszcze w tym samym sezonie zajęli Bravi Ragazzi składająca się w większości z byłych członków legendarnego Irriducibili Vallette, którzy już przed sezonem dawali znać, że zamierzają powrócić na trybuny.


Logo Drughi Bianconeri

Na Curva Nord zasiedli Nucleo 1985, Viking oraz nowo powstała przed sezonem grupa Tradizione składająca się z byłych członków Fighters. Na najwyższym poziomie Curva Nord zasiadają również klubu zrzeszone w " Centro Coordinamento Juventus Club". Tak samo wygląda to w obecnym sezonie. Taki a nie inny podział wynika również z dość silnego konfliktu (dochodziło nawet do starć między grupami) pomiędzy członkami poszczególnych grup zasiadających na przeciwległych łukach.


Curva Nord - obecnie


Curva Sud - obecnie

Główne grupy:

Curva Sud: Drughi Ultra' Curva Sud wraz z sekcjami: Magenta, Marche, Ponente, Roma, San Marco, Svizzera, Toscaliguri, Sicilia, Veneto, Dominae, Boxeurs. Bravi Ragazzi wraz z sekcjami: Noi Ci Siamo, Brave Ragazze, Bravi Ragazzi Bisceglie.

Curva Nord: Nucleo 1985, Viking Juve, Tradizione NB wraz z sekcją: Pisa.

Na poszczególnych łukach, zwłaszcza na Curva Nord, pojawiają się też inne zaprzyjaźnione grupy.


Autor: juveluck

Drugo ufficialmente | 16.12.2008 | 21:58:46
Ciekawe jak to wszystko będzie wyglądać na nowym stadionie...

@D@$ | 1.12.2012 | 18:11:42
Ciekawa sprawa z tą "Mechaniczną pomarańczą", jestem po książce (wprawdzie wersja 'R'), wcześniej widziałem film i ani w jednym, ani w drugim nie pada słow "Drughi", ogólnie nie ma jakiejkolwiek nazwy tego gangu. Po prostu Alex opowiada o swoich trzech kumplach i tyle.

@D@$ | 27.02.2013 | 13:43:03
Dobra, już kumam o co chodzi, olejcie post powyżej :)


Aby móc komentować, musisz być zarejestrowany i zalogowany.
KSIĘGARNIA WYDAWNICTWA SQN JPDROID - JUVEPOLAND NA ANDROIDA

Znaki towarowe JUVENTUS, JUVE i logo Juventusu są własnością Juventus F.C. Spa, Turyn, Włochy.
The trade names and marks JUVENTUS, JUVE and Shield Device are the exclusive property of Juventus F.C. Spa, Turin, Italy.
Copyright (c) 1997-2019 JuvePoland -- Wszelkie prawa zastrzeżone